استفاده ازپتانسيل هاي مهم وسايل نوين ارتباط جمعي براي توسعه صنعت گردشگري و توريسم در بعد محلي،منطقه اي و فرامنطقه اي ضروری به نظر میرسد.

درعصر امروز این صنعت تا اندازه ای پر سود و درآمد زا شده است که برخی از کشورها به اندازه درآمدنفتی کشوری مثل ایران توانسته اند از این صنعت مهم و پر سود و کم هزینه درآمدزایی کنند.این صنعت در بخش های مختلف تفریحی وسیاحتی و تخصصی گسترش یافته است و بایستی به آن در ابعاد وسیع تری نگریست.یکی از بخش هایی که در این صنعت در بعضی کشورهای در حال توسعه از جمله کشورمان  شاید کمتر به آن پرداخته شده است ،استفاده ازپتانسیل های مهم وسایل نوین ارتباط جمعی برای توسعه صنعت گردشگری و توریسم در بعد محلی،منطقه ای و فرامنطقه ای بوده است.

چنانچه آمارها نشان می دهد واژه گردشگری در سال های اخیر توانسته از جایگاهی خاص برخوردار شود و جمع زیادی از مشتاقان جوان را به سوی خود جلب کند. اما در این میان می توان از نقش و جایگاه وسایل ارتباط جمعی بسیار یاد کرد. رسانه ها وقتی موفق هستند که در معرفی و تعریف جامعی از این صنعت خوب عمل کنند و با فرهنگ درست اطلاع رسانی آشنا باشند و باعث رشد و ترقی این صنعت گردند. البته این موضوع بیشتر در خصوص کشورهای پیشرفته صدق می کند که گرایشات عمومی رسانه ها در آنها به شکلی گسترده در خدمت صنعت گردشگری، وظیفه اطلاع رسانی و بازاریابی را بر عهده گرفته است.این رسانه ها به همراه رسانه های تخصصی دیگر توانسته اند بحث در مورد این موضوع و ارائه نقطه ضعف ها و قوت های مدیران اجرائی را با مسائل مربوطه آشنا سازند. وقتی به کشورهای دیگر حتی کشورهای آسیائی و عربی می نگریم در می یابیم که با وجود کتاب ها، مجلات، روزنامه و نشریات گوناگون عمومی و خصوصی که در زمینه گردشگری فعالیت می کنند، رسانه های تصویری و بین المللی نیز در جهت ارائه بهتر این صنعت در تلاشند و سعی در جذب هر چه بیشتر گردشگران از اقصی نقاط جهان می کنند.شبکه های ماهواره ای مختلف در طول شبانه روز دائما در حال فعالیت در جهت نشان دادن استعدادها و جذابیت های کشور میزبان هستند و به این ترتیب می خواهند سهم زیادی را در جذب گردشگران داشته باشند و تعداد علاقه مندان به این صنعت را گسترش دهند. این در حالی است که کشور ایران با برخورداری از جذابیت های متنوع هنوز در حد ضعیفی از تبلیغات قرار دارد و عملا هیچ رسانه ای در سطح عمومی و خصوصی نتوانسته تاثیر بسزائی در چگونگی مدیریت، سیستم اطلاع رسانی و بازاریابی این صنعت ایجاد کند. البته نشریات مختلفی با اهداف گردشگری به وجود آمده اند اما با وجود اشکالات فراوان در سیستم رسانه ای و عدم مدیریت صحیح و همچنین حمایت نشدن این ارگان ها آنها را به جهت دیگری کشانده و به هدف نهائی که در نظر داشته اند نتوانسته اند برسند.می توان گفت کشورهای همسایه ایران با تبلیغات گسترده و رسانه های فعالی که در راستای جذب گردشگر و خدمت به رشد این صنعت فعالیت می کنند و از طرفی عدم وجود رسانه های موفق و کارآمد در کشورمان باعث شده تا گردشگران خارجی به سمت این کشورها جذب شوند و کشور عزیزمان از منافع ورود توریست بی بهره بماند.

                                                               پرستو بازگیر / مدیر عامل شرکت تبلیغاتی پیام کیش

  • نویسنده : پرستو بازگیر
  • منبع خبر : کیش نیوز