کیش برای گردشگران واقعی آرام است و دلپذیر، حتی آرامتر از مرجان‌‌های ساحلی در جزیره ای زیبا با بوستان‌ها و خیابانهایی پر از گل های رنگارنگ و ساکنینی با فرهنگ بالای ایرانی

جزیره کیش تنها به خاطرلوکس بودن و وجود ماشین‌ها و اماکن زیبا نیست که رویای سفر بسیاری از گردشگران شده بلکه فرهنگ شهرنشینی حاکم بر این جزیره، آن را از سایر شهرهای کشور متمایز کرده است.

اگر یک روز از هتل محل اقامت خود در این شهر خارج شوی محال است با واژه‌ای به نام ترافیک و دود و بوق مواجه شوی ، حداکثر سرعت در خیابان‌ها ۸۰ کیلومتر در ساعت است و اگر خطا کنی دوربین‌های مدار بسته برگ جریمه را آماده و وسیله نقلیه را به سمت پارکینگ هدایت خواهند کرد. در این شهر چهار راه  و چراغ قرمز نمی‌بینی …

احترام به حقوق شهروندی و رعایت پاکیزگی محیط شهری از جمله مواردی است که ساکنان خوب جزیره زیبای کیش همیشه  به آن توجه داشته و تلاش می کنند این قوانین را به فرزندان خود نیز بیاموزند.

در جزیره کیش، به ندرت دیده می شود که کیشوندان به سادگی زباله ها را در خیابان رها کرده و یا از خودروی خود زباله به بیرون پرتاب کنند؛ این عمل در میان ساکنان جزیره کیش بسیار ناپسند بوده و با فرد خاطی برخورد و به آن حتما تذکر داده می شود.

پاکسازی ساحل زیبای کیش و تشکیل گروه هایی برای این منظور از دیگر ویژگی های کیشوندان است که بسیار به آن توجه می شود به همین منظور گروه های مختلف با اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی و معابر اصلی جزیره روزهای جمعه  از ساعت های ابتدایی روز به صورت خودجوش و گاه با همکاری شرکت عمران و خدمات کیش که نقش شهرداری را بر عهده دارد اقدام به پاکسازی ساحل کرده و زباله هایی را که آب به ساحل می آورد یا برخی گردشگران بی توجه در ساحل رها می کنند جمع آوری کرده و زیبایی را به ساحل دریای زلال کیش باز می گردانند.

ساکنان جزیره زیبای کیش اگرچه از  تمامی شهرهای مختلف ایران اسلامی در این بخش از خطه ایران زمین گرد هم آمده اند اما در کنار یکدیگر فرهنگ احترام متقابل و خوش خلقی را در میان خود نهادینه کرده و با احترام و مهربانی با یکدیگر ، برخورد بسیارمناسب با دیگران به خصوص گردشگران از دیگر خصیصه های ویژه و مورد توجه در میان مردم کیش است.

سپیده مرادی از ساکنان جزیره کیش است و در خصوص فرهنگ بالای مردم و احترام به قوانین در جزیره کیش می گوید: در جزیره کیش وقتی می خواهید از خیابان عبور کنید مطمئن باشید که رانندگان به حقوق شما احترام گذاشته و برای شما می ایستند در حالی که در شهرهای دیگر کمتر پیش می آید که خودروها برای عابر پیاده توقف کرده و اجازه عبور بدهند البته عابرین هم در کیش به همان میزان قوانین را رعایت کرده و به یکباره وارد خیابان نمی شوند و با توجه به قوانین از خیابان عبور می کنند.

وی در ادامه می گوید : مردم در جزیره کیش به هیچ عنوان ممکن زباله های خود را در خیابان رها نمی کنند و اگر هم زباله ای دیده می شود مربوط به افراد ناآگاه یا بی توجهی بوده که با قوانین این جزیره زیبا آشنا نمی باشند .

مرادی در ادامه می افزاید : جالب است در شهری زیبا که ارگانی بنام شهرداری ندارد با همت یک شرکت نچندان بزرگ اما پرتلاش بنام عمران و خدمات کیش اداره میگردد بطوری که در این در جزیره مرجانی همه بلوارها و خیابان ها گلکاری شده و زیبایی خاصی به آن بخشیده اما جالب تر اینست که هیچ کس به گل ها دست نمی زند و آن ها را از شاخه جدا نمی کند حتی بچه ها هم یاد گرفته اند که گل ها را از شاخه ها نچینند؛ آن ها یاد گرفته اند که گل ها به شهر زیبایی می بخشند و این زیبایی با چیده شدن گل ها از بین می رود.

  • نویسنده : زینب بازگیر
  • منبع خبر : کیش نیوز