در راستای حفاظت از جان و مال شهروندان نو جلوگیری از بروز تصادفات و حوادث بیشتر چاره ای جز نصب چراغ قرمز در برخی از مسیرها و میادین برای پلیس باقی نخواهد ماند.

به گزارش کیش نیوز ، رئیس پلیس راهور کیش در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه جزیره برگزار شد با اشاره به افزایش و سیر صعودی روند تخلفات رانندگی از سوی کیشوندان و ساکنین جزیره افزود: از سال گذشته با افزایش روند تخلفات از سوی کیشوندان تقریبا بیش از ۹۵ درصد تخلفات رانندگی در کیش توسط کیشوندان صورت می پذیرد و درصد بسیار کمتری متوجه گردشگران می باشد که این موضوع  واقعا قابل تامل و نگران کننده می باشد

سرگرد بهرام ایمانی نسب رئیس پلیس راهور کیش با اظهار تاسف از بی توجهی به قوانین و فرهنگ رانندگی که در کیش به عنوان یک الگو در سال های گذشته مطرح بوده است اظهار کرد: از ماه های گذشته روند تخلفات در کیش افزایش یافته که با بررسی یک ساله گذشته حدود ۹۵ درصد تخلفات توسط کیشوندان صورت گرفته و نسبت دادن آن به مسافران صحیح نیست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه درگذشته رعایت قوانین از سوی کیشوندان به ویژه ناوگان حمل و نقل عمومی از جاذبه های کیش محسوب می شد امروزه شاهد بی توجهی به قوانین توسط تاکسی و مینی بوس بیش از خودروهای شخصی هستیم.

رئیس پلیس راهور کیش افزود: عدم رعایت حق تقدم در تقاطع، میادین و حق تقدم عابران پیاده، استفاده نکردن از چراغ راهنما که امری بسیارضروری است زیرا چراغ راهنما به نوعی زبان بدن خودروهاست که دیگر رانندگان را از تصمیم راننده خودرو آگاه می نماید ؛ استفاده از تلفن همراه که به عنوان یک امر عادی تلقی می شود و متخلفان با بیان اینکه جریمه آن را پرداخت می کنند دیگر نگرانی از دیده شدن توسط پلیس و جریمه شدن ندارند که بسیار اتفاق تاسف برانگیزی است؛ بوق زدن که این روزها رو به افزایش است، دور دور کردن با خودرو و ایجاد مزاحمت برای مردم، سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و مواردی از این دست که رو به افزایش است در جزیره مرجانی با مردم فرهنگ مداری که با سال ها تلاش این جاذبه زیبا و فرهنگ درخشان را به وجود آورده اند بسیار مایه تاسف و نگرانی است.

وی افزود: بسیاری از مسافران که آوازه قانون مداری در کیش را از گذشته شنیده اند تلاش می کنند که نهایت احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی را در کیش داشته باشند اما خودروهای کیش به خصوص تاکسی ها به جای رشد و توسعه این فرهنگ خوب امروز خود ناقض قانون و از بین برنده این فرهنگ محبوب و زیبا شده اند.

ایمانی نسب با تاکید براینکه متاسفانه در کیش هر تاکسی دارای دو راننده است که هر یک برای تامین معاش تلاش می کنند تا با استفاده از سرعت و عدم رعایت برخی قوانین کارکرد بیشتری داشته باشند اضافه کرد: باید شورای ترافیک و سازمان منطقه آزاد در این خصوص ورود کرده و از واگذاری تاکسی به دو راننده خودداری کنند.

وی ادامه داد: حتی گاهی مشاهده می شود که راننده تاکسی به دلیل ساعت کار بالا و خستگی مفرط خودرو را در اختیار فرد ثالثی که  فاقد صلاحیت رانندگی با تاکسی است قرار داده و علاوه بر درگیر شدن در روند قانونی توقیف خودرو با مشکلات عدیده دیگری روبرو می شود.

رئیس پلیس راهور کیش با اشاره بی توجهی شرکت های اجاره خودرو به قوانین و نحوه اجاره خودرو بدون راننده را از دیگر مشکلاتی برشمرد که این روزها موجب افزایش تخلفات رانندگی در کیش شده است افزود: متافانه در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که این شرکت ها بدون توجه به اهمیت اطلاع رسانی دقیق خودرو را به افراد اجاره می دهند که گاها این افراد حتی فاقد گواهینامه هستند.

ایمانی نسب در ادامه اضافه کرد: مدیران شرکت های اجاره خودرو باید هنگام تحویل خودرو قوانین را به افراد متذکر شده و به طور کامل شرح دهند و از سلامت و کامل بودن مدارک خودرویی که در اختیار متقاضی قرار می دهند همچنین کامل بودن مدارک اجاره کننده خودرو مطمئن شوند.

این مقام مسئول در راهنمایی و رانندگی کیش افزود: رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی که در کیش در طول سال های گذشته با تلاش مردم و مسئولان به یک فرهنگ تبدیل و در جزیره نهادینه شده بود امروز با بی توجهی عده ای در حال از بین رفتن است و باید همه کیشوندان و مسئولان پای کار حاضر شده و در یک اقدام هماهنگ و تعامل همگانی در راستای احیاء این فرهنگ زیبا و جذاب تلاش کنند.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه امکان قرار دادن نیروی ناظر برای هر خودرو وجود ندارد باید هر کدام از ما پلیس خود بوده و از فرهنگ زیبای رانندگی در کیش حراست و صیانت کنیم زیرا این فرهنگ ناب به سختی به دست آمده و باید به نسل های بعد و فرزندان کیش منتقل شود.

سرگرد ایمانی نسب از تمامی کیشوندانی که امکان همکاری با پلیس راهور به عنوان پلیس افتخاری را دارند دعوت کرد تا با مراجعه به ستاد نیروی انتظامی در این امر مهم مشارکت کرده و از زیبایی ها و جاذبه های کیش حمایت و حراست شود.

رئیس پلیس راهور کیش در پایان خاطر نشان کرد: در صورتی که تخلفات همچنان روند افزایشی داشته باشند متاسفانه با توجه به تصادفاتی که در ماه های اخیر صورت گرفته و در راستای حفاظت از جان و مال شهروندان نو جلوگیری از بروز تصادفات و حوادث بیشتر چاره ای جز نصب چراغ قرمز در برخی از مسیرها و میادین برای پلیس باقی نخواهد ماند.

  • منبع خبر : کیش نیوز